Fullmäktige i Gröna arbetsgivare

Här hittar du valda fullmäktigeledamöter och suppleanter i Gröna arbetsgivares fem sektioner.

Vad innebär det att vara fullmäktig? Det kan du läsa om i "Gröna arbetsgivares fullmäktige – En guide" som du hittar till höger.

Valresultat 2020-2022 Skogssektionen

Roger Carlsson, Roger och Sörens Skogsentreprenad AB
Joakim Gustafsson, Svensk Skogsservice AB
Bernt Hermansson, N.H. Skogsentreprenad AB
Kolbjörn Kindströmer, Kindströmer Skog & Konsult AB
Ivo Krsek, Alfa Skogsservice AB
Gabriel Mörner, Gabriel Bengt Hubert Mörner
Håkan Nilsson, Skogsentreprenadaktiebolaget Bröderna Nilsson
Jonas Nilsson, Baroniet Adelswärd AB
Staffan Nordström, S.Nordström Skog AB
Lennart Sjödin, Kvalitets Skog Norr AB

Valresultat 2020-2022 Djursjukvårdssektionen

Elisabet Ellström, Smådjurskliniken Din Veterinär i Helsingborg KB
Joakim Genetay, Domsjö Veterinärpraktik AB
Marie Jury, Upplands Väsby Djursjukhus AB
Birgitta Sjölin, Hälsinge Smådjursklinik AB
Julia Engqvist (suppleant), Lapplands Djurklinik AB

Valresultat 2021-2023 Trädgårdsanläggningssektionen

Rolf Ahrling, Ahrling & Östinge Trädgårdsanläggningar AB
Christian Fischer, Billdals Trädgårdsanläggning AB
Kenneth Lundin, Habitek Utemiljö AB
Mats Westling, PB Mark & Miljö AB

Valresultat 2021-2023 Golfsektionen

Thomas Ahlberg, Bokskogens Golf AB
Christina Arinbjarnarson, Söderslätts Golfklubb i Västra Grevie
Inger Bruce, Kungliga Drottningholms Golfklubb
Christian Jakobsson, AB Halmstad GK i Tylösand
Magnus Jivén, Ljunghusens Golfklubb
Anna Johansson, Gräppås Golfklubb
Niklas Svantesson, Göteborgs Golfklubb
Göran Svensson, Backa Säteri IF
Pelle Sättare, Vasatorps Golfklubb

 

Valresultat 2021-2023 Lantbrukssektionen

Distrikt Dala-Norrland
Martin Lundgren, Ågårdens Lantbruk

Distrikt Gotland
Svante Runfeldt, Klintebys Gård
 
Distrikt Halland
Åsa Karlsson, Boarps Gård AB
 
Distrikt Skåne
Göran Brynell,  Bryla Jordbruks AB
Louise Gyllenstierna, Bjärsgårds Lantbruks AB
William Hamilton, Råbelöf Ströö HB
Erik Hermelin, Dalby Hill
Sara Johnson, HIR Skåne AB
Anna-Lena Lindahl, Lindahls i Mosslunda AB
Nils Silfverschiöld, Klågerups Förvaltnings AB
Carl-Georg Stjernswärd, AB Widtsköfle
Jonas Tornérhjelm, Gedsholm AB
Erik Bengtsson (suppleant), Karlsfälts Gård HB
Gustav Hagemann (suppleant), Ruuthsbo AB
Emma Sibbesson (suppleant), Bröderna Sibbesson AB
 
Distrikt Småland-Blekinge
Per Brunberg, Björketorps Gård
Mats Olsson, Holmsbergs Gård
Stig Bertilsson (suppleant), Alböke Gård AB
 
Distrikt Uppland-Södermanland
Clas af Ugglas, Frölunda Gård AB
Johan Bjurevall, DeLaval Hamra Gård AB
Martina Schagerlund, Lindholms Gård
Eric Winding, Eric Kruse Winding
Anders Fredin (suppleant), Kagghamra Säteri
Peder Rinman (suppleant), Brunnsholms Säteri
 
Distrikt Västra Sverige
Lars-Inge Börjesson, Kåhögs Gård AB
Kjell Eriksson, Ekholmens Lantbruk
Ove Gustafsson, Forstena Gård AB
Palle Lindkvist, Inacube West AB
 
Distrikt Örebro-Västmanland
Annika Bergman, Elgesta Förvaltning AB
Ylva von Schéele, Bålby Gård
Johan Linderkers (suppleant), Röda Gårdens Maskinstation
Henrik Wallenberg (suppleant), Limsta Säteri
 
Distrikt Östergötland
Charlotte Önnestedt, Charlotte Önnestedt
 
Grupp Fjäderfäskötsel
Thomas Carlson, Aviagen SweChick AB
Anders Lindberg, Skåneägg Produktion AB
 
Grupp Maskinstation
Thomas Nilsson, Nilssons Maskinstation i Gessie AB
Sven Svensson, N o S Svenssons Maskinstation & Verkstad AB
 
Grupp Trädgårdsodling
Anna Bertland, Kabbarps Trädgård
Robert Johnsson, Lövsta Handelsträdgård AB
Teri Lee Eriksson, Svegro AB
Patrick Svensson, AB Björkhaga Plantskola
Jaan Tiits, Tiits Trädgård AB