Styrelse och sektioner

Foto: Juliana Fälldin

Under Gröna arbetsgivares förbundsstämma samt sektionsstämmor 28 april 2022, valdes följande ledamöter till Gröna arbetsgivares Styrelse och sektioner. Har du förslag till ledamöter i sektionerna? Kontakta någon i valberedningen.

 

Styrelsen 2022-2023

Annika Bergman (Ordförande), Elgesta Förvaltning AB
Pelle Sättare (Vice Ordförande), Ingarö Golfklubb
Magnus Bergman , SCA Skog AB
Elisabet Ellström , Smådjurskliniken Din Veterinär i Helsingborg KB
Ivo Krsek , Alfa Skogsservice AB
Kenneth Lundin , Habitek Utemiljö AB
Stefan Svensson, Norrbys och Rosendals Gårdar AB
Johan Wiklund , Evidensia Djursjukvård AB

Skogssektionen 2022-2023

Magnus Bergman (Ordförande), SCA Skog AB
Ivo Krsek (Vice Ordförande), Alfa Skogsservice AB
Nils Broman, Skogsägarna Norra Skog ek. för.
Maria Darke, Biometria ekonomiska förening
Per Fenger-Krogh, Stora Enso Skog AB
Fredrik Gunnarsson, Freddes Skogstjänst i Traryd AB
Pär Johansson, Sydved AB
Kolbjörn Kindströmer, Kindströmer Skog & Konstult AB
Gabriel Mörner, Sonstorps Bruk
Håkan Nilsson, Skogsentreprenadaktiebolaget Bröderna Nilsson
Mats Nilsson, Holmen AB
Daniel Skoog, Råby Skoog AB
Marie Stålnacke, Sveaskog Förvaltnings AB
Anders Svensson, Södra Skogsägarna ek för
Matts Söderström, Skogsägarna Mellanskog ek. för.

Lantbrukssektionen 2022-2023

Annika Bergman (Ordförande), Elgesta Förvaltning AB
Stefan Svensson (Vice Ordförande), Norrbys och Rosendals Gårdar AB
Åsa Karlsson , Boarps Gård AB
Fredrik Larsson, Stockholmsgården AB
Teri Lee Eriksson , Svegro AB
Thomas Nilsson , Nilssons Maskinstation i Gessie AB
Peter Paulsson , Peter Paulsson
Jaan Tiits , Tiits Trädgård AB

Trädgårdsanläggningssektionen 2022-2023

Kenneth Lundin  (Ordförande), Habitek Utemiljö AB
Christian Fischer  (Vice Ordförande), Billdals Trädgårdsanläggning AB
Michael Bergman, MK Trädgård AB
Magnus Fischer, Trädgårdsmiljö i Billdal AB
Daniel Linderståhl, Svensk Markservice AB
Wanja Pierre, ETNI AB
 
Mats Westling, PB Mark & ​​Miljö AB


Golfsektionen 2022-2023

Pelle Sättare (Ordförande), Ingarö Golfklubb
Anna Johansson (Vice Ordförande), Göteborgs Golfklubb
Christina Arinbjarnarson, Söderslätts Golfklubb i Västra Grevie
Håkan Blusi, Svenska Golfförbundet
Inger Bruce, Kungliga Drottningholms Golfklubb
Christian Jakobsson, Halmstad Golfklubb

Djursjukvårdssektionen 2022-2023

Johan Wiklund Ordförande), Evidensia Djursjukvård AB
Elisabet Ellström  (Vice Ordförande), Smådjurskliniken Din Veterinär i Helsingborg KB
Marie Jury , Upplands Väsby Djursjukhus AB
Karin Löfqvist , Anicura Djursjukhuset i Hässleholm AB
Mia Runnerus, Evidensia SmådjurAB
Flemming Winberg, Evidensia Häst AB
Cerdil Öcmaz, Anicura AB
Pekka Lähdekorpi, Hallands Djursjukhus AB (Suppleant)




Valberedningen i Gröna arbetsgivare 2022-2023

Stig Persson  (Ordförande) Ljunghusens Golfklubb
Annelie Bjöersdorff, Anicura AB
Jörgen Blakstad, Sälboda Mjölk AB
Lars Gabrielsson , Sydved AB
Pia Madsen, Evidensia Djursjukvård AB
Per Nevermann, Solna Trädgårdsanläggning AB
Pål Nilsson, Nyskördade Morötter AB
Ola Sandström, Drivarn AB