Under Gröna arbetsgivares förbundsstämma samt sektionsstämmor 19 april 2023 valdes följande ledamöter till Gröna arbetsgivares Styrelse och sektioner. Har du förslag till ledamöter i sektionerna? Kontakta någon i valberedningen.

Styrelsen 2023-2024

Annika Bergman (Ordförande), Elgesta Förvaltning AB
Pelle Sättare (Vice Ordförande), Ingarö Golfklubb
Magnus Bergman, SCA Skog AB
Elisabet Ellström, Smådjurskliniken Din Veterinär i Helsingborg KB
Ivo Krsek, Alfa Skogsservice AB
Daniel Linderståhl, Green Landscaping
Mia Runnérus, Evidensia Smådjur AB
Stefan Svensson
, Norrbys och Rosendals Gårdar AB

Daniel Linderståhl, Mia Runnérus, Pelle Sättare, Annika Bergman, Magnus Bergman, Elisabet Ellström, Stefan Svensson och Ivo Krsek. 

Skogssektionen - Sektionsledning 2023-2024

Magnus Bergman (Ordförande), SCA Skog AB
Ivo Krsek (Vice Ordförande), Alfa Skogsservice AB
Nils Broman, Skogsägarna Norra Skog ek. för.
Maria Darke, Biometria ekonomiska förening
Per Fenger-Krogh, Stora Enso Skog AB
Fredrik Gunnarsson, Freddes Skogstjänst i Traryd AB
Pär Johansson, Sydved AB
Annica de Jong, Sveaskog Förvaltnings AB
Kolbjörn Kindströmer, Kindströmer Skog & Konstult AB
Håkan Nilsson, Skogsentreprenadaktiebolaget Bröderna Nilsson
Jonas Nilsson, Baroniet Adelswärd AB
Mats Nilsson, Holmen AB
Daniel Skoog, Råby Skoog AB
Anders Svensson, Södra Skogsägarna ek för
Matts Söderström, Skogsägarna Mellanskog ek. för.

Lantbrukssektionen - Sektionsledning 2023-2024

Annika Bergman (Ordförande), Elgesta Förvaltning AB
Stefan Svensson (Vice Ordförande), Norrbys och Rosendals Gårdar AB
Åsa Karlsson, Boarps Gård AB
Fredrik Larsson, Stockholmsgården AB
Teri Lee Eriksson, Svegro AB
Thomas Nilsson, Nilssons Maskinstation i Gessie AB
Peter Paulsson, Peter Paulsson
Alexander Wallin, Solgårdens Driverier AB

Trädgårdsanläggningssektionen - Sektionsledning 2023-2024

Daniel Linderståhl (Ordförande), Green Landscaping
Kenneth Lundin
(Vice Ordförande), Habitek Utemiljö AB
Christian Fischer, Billdals Trädgårdsanläggning AB
Michael Bergman, MK Trädgård AB
Magnus Fischer, Trädgårdsmiljö i Billdal AB
Wanja Pierre, ETNI AB 
Mats Westling, PB Mark & ​​Miljö AB

Golfsektionen - Sektionsledning 2023-2024

Pelle Sättare (Ordförande), Ingarö Golfklubb
Anna Johansson (Vice Ordförande), Göteborgs Golfklubb
Christina Arinbjarnarson, Söderslätts Golfklubb i Västra Grevie
Håkan Blusi, Svenska Golfförbundet
Inger Bruce, Kungliga Drottningholms Golfklubb
Christian Jakobsson, Halmstad Golfklubb

Djursjukvårdssektionen - Sektionsledning 2023-2024

Elisabet Ellström (Ordförande), Smådjurskliniken Din Veterinär i Helsingborg KB
Mia Runnérus (Vice Ordförande), Evidensia Smådjur AB
Sandra Douglas, Anicura SE AB
Marie Jury, Upplands Väsby Djursjukhus AB
Karin Löfqvist, Anicura Djursjukhuset i Hässleholm AB
Pekka Lähdekorpi, Hallands Djursjukhus AB
Evelina Ögren, Evidensia Smådjur AB

Valberedningen i Gröna arbetsgivare 2023-2024

Stig Persson (Ordförande) Ljunghusens Golfklubb
Annelie Bjöersdorff, Anicura AB
Lars Gabrielsson, Sydved AB
Pia Madsen, Evidensia Djursjukvård AB
Per Nevermann, Solna Trädgårdsanläggning AB
Pål Nilsson, Nyskördade Morötter AB
Ola Sandström, Drivarn AB
Martina Schagerlund, Lindholms Gård AB

Läs också

pdf 388,6KB
Gröna arbetsgivare - Stadgar
Medlemskap
Vid frågor, kontakta